Call Now

فیلتر شنی استخر چیست ؟

فیلتر شنی استخر چیست ؟
30 فروردین 1400

فیلتر شنی استخر چیست ؟

Rate this post

فیلتر شنی استخر از ارکان تاثیر گذار در فرآیند تصفیه و فیلتراسیون آب در مجموعه های تفریحی آبی میباشد که لزوم آشنایی با مکانیزم ، انواع و انتخاب دقیق آن میتواند امتیازات ویژه یک استخر و جکوزی بهداشتی و زیبا را در اختیار کاربر قرار دهد .

آشنایی با فیلتر شنی

فیلتر شنی استخر وسیله ایست که با تصفیه کردن ( فیلتراسیون ) فیزیکی آب موجب حذف ذرات شناور موجود در آن مانند چربی ، گل ، رنگ ، مواد آلی ، پالنکتون، باکتری‌ها و ذرات حاصل از فرسایش می‌شود. این وسیله به‌ شکل استوانه‌های تحت‌ فشار با ظرفیت های گوناگون طراحی و ساخته میشود. داخل استوانه ها به‌ وسیله شن سیلیسی و یا آنتراسیت پر می‌گردد که غالباً یک‌ لایه قطعات درشت روی نازل‌های فیلترشنی جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک‌لایه ذرات ریز بر روی آنها اضافه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره مبدل استخر اکوامارین با ما در ارتباط باشید .

با عبور آب از فضای خالی بین ذرات شن موجود در دستگاه فیلتر ، مواد معلق آب جذب این ذرات شده و آب تقریباً عاری از مواد معلق ، در خروجی فیلتر حاصل میشود . جذب ذرات معلق و چسبیدن آنها به بدنه شنها موجب افزایش حجم قطعات شن و کاهش فشار آب خروجی در سیکل فیلتراسیون میگردد و اگر این کاهش فشار از حد مشخصی بیشتر گردد ، باید نسبت به تعویض یا شستشوی شنها اقدام کرد .

انواع فیلتر شنی

همانطور که در ابتدا اشاره شد ، فیلتر مهمترین رکن در تصفیه آب استخر و جکوزی میباشد . عملاً تصفیه فیزیکی که بوسیله  این فیلتر انجام میگیرد اولین قدم از مراحل تصفیه آب است. جنس قطعات و بدنه فیلتر شنی استخر می باید از مقاومت مناسبی در برابر واکنشهای شیمیایی و ضربات فیزیکی برخوردار باشد لذا میتوان در ساخت آن ورق گالوانیزه یا انواع پلاستیک و فایبرگلاس فشرده نیز استفاده کرد .

بیشتر بخوانید :  اهمیت منبع ذخیره آب پلی اتیلن

فیلتر شنی استخر

معایب فیلتر شنی فولادی

در ابتدا فیلترها  از جنس ورق گالوانیزه ساخته میشد هر چند که در حال حاضر نیز غالباً در مجموعه های عمومی و با ظرفیت بالا مورد استفاده است و مشکلات خاص خود را به همراه دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خوردگی و پوسیدگی بدنه گالوانیزه و پوشش اپوکسی آن در اثر سایش سیلیس و کلر

زنگ زدگی بدنه در طول زمان

سرعت خطی پایین و در نتیجه آن افزایش قطر فیلتر برای یک دبی مشخص

حجم آب بک واش زیاد

وزن زیاد

قیمت بالای آن به واسطه استفاده از ورق فولاد گالوانیزه

فیلتر شنی غیر فلزی

بکارگیری و تلفیق علم و صنعت ، به تدریج فیلترهای از جنس فولاد جای خود را به فیلتر شنی هایی از جنس مشتقات پلاستیک و مواد نفتی دادند . فیلتر شنی پلی اتیلن (PE) ، پلی پروپیلن (PP) تولید و وارد بازار شد . این در حالیست که مناسبترین فیلتر شنی که در بازار ارائه شد از مواد پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس ( PRP ) میباشد . این فیلترها به دلیل مقاومت حداکثری در برابر مواد شیمیایی مانند اسید ، کلر و ازن مناسبترین گزینه جهت استخر و جکوزی میباشند . ضمن اینکهدر راستای تنوع سایز ، طراحی آنها به گونه ای صورت گرفته که پاسخگوی ظرفیتهای پایین نیز هستند .

باید بدانید که فیلتر شنی غیر فولادی معایب فیلترهای فولادی را نداشته و در سایز و مدلهای متفاوت طراحی و تولید شده و دارای امتیازات ویژه ای هستند .

مزایای فیلتر شنی غیر فولادی

تنوع در سایز ، مدل ، رنگ و ظرفیت

بیشتر بخوانید :  نحوه عملکرد منبع دوجداره

مناسب برای استخر و جکوزی با حداقل ظرفیت و ابعاد

مقاومت مطلوب در برابر سایش شن و سیلیس

مقاوم در برابر خوردگی مواد شیمیایی مثل کلر

سرعت خطی ۳۰ الی ۵۰ متر بر ساعت در هر متر مکعب

مجهز به شیر شش طرفه از مواد مرغوب بک واش مخصوص و خود فیلتر

ظرفیت آب بک واش کمتر در نسبت به فیلترهای فلزی

نتیجه :

شایان ذکر است که فیلتر شنی پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس را هرگز با فیلترشنی پلیمری اشتباه نگیرید . هر چند هر دو آنها غیر فلزی هستند و استفاده از آنها رایج شده است ، اما تفاوتهای بسیاری در روش ساخت و متریال مصرفی در آن وجود دارد و در نهایت مرغوبیت و طول عمر بدنه آنها متفاوت میباشد .
معمولاً مشخصات و جزییات محصول به لحاظ فنی و شرایط مناسب کارکرد و نحوه صحیح نصب و بهره برداری توسط شرکت سازنده در دفترچه راهنما در بسته بندی قرار گرفته و با مطالعه و بررسی آن میتوانید بالاترین انتظار را از محصول خریداری شده داشته باشید .