برای کنترل و مدیریت عملکرد و کارکرد و صدور فرمان های لازم به پمپ موتورخانه، ترموستات پمپ شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیز از روش ترموستاتیک برای کنترل و مدیریت پمپ ها بهره می برد. به عبارت دیگر، ترموستات پمپ شوفاژ در فعالیت و عدم فعالیت پمپ شوفاژ پس از رسیدن به دمای مورد نظر و تعیین شده دخالت مستقیم دارد. کنترل و نگهداری از دمای آب در محدوده معین شده، از مهمترین موارد کاربرد ترموستات های پمپ شوفاژ به شمار می رود. به منظور افزایش بهره وری و استفاده از حداکثر پتانسیل و ظرفیت این مدل از ترموستات ها، این تجهیز را بر روی سطح و جداره لوله و به صورت مستقیم نصب می کنند. بر همین اساس، این نمونه از ترموستات ها با نام ترموستات جداری در بازار تاسیسات شناخته می شوند. ناگفته نماند که سطح مورد نظر باید از هرگونه خوردگی و زنگ زدگی به دور باشد.

ترموستات پمپ شوفاژ به منظور کنترل و مدیریت بهینه دما، متناسب با آخرین تکنولوژی ها ساخته و پرداخته می گردد. در ساختار این محصول و برای ایجاد سطح تماس بیشتر با دیواره و جداره بیرونی لوله ها، سنسورهای الکتریکی به کار می روند. در پرتو استفاده از این سنسورها کنترل و مدیریت دمای سیستم حرارت مرکزی به بهترین شکل انجام می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تمیز بودن جداره لوله از وجود هرگونه آلودگی و فرسایش، یکی از پیش شرط های مهم در هنگام نصب ترموستات پمپ شوفاژ می باشد. همچنین به منظور برقراری ارتباط و تماس بیشتر سنسورهای ترموستات پمپ با دیواره خارجی لوله ها، نقطه متصل شده سنسور به دیواره لوله به صورت انحنا دار ساخته می شود. عدم قرار دادن هیچگونه عایق در کنار تمیزی جداره لوله، از مهمترین پارامترها در هنگام نصب ترموستات پمپ شوفاژ محسوب می شود.

ترموستات پمپ شوفاژ

لزوم استفاده از ترموستات پمپ شوفاژ

به طور کلی، در سیستم های حرارت مرکزی به منظور تنظیم و کنترل درجه حرارت و دمای آب، استفاده از تجهیزات و ملزومات کاربردی و بهینه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر همین اساس، استفاده از ترموستات موتورخانه یکی از بهترین و مؤثرترین روش ها برای اعمال کنترل و مدیریت دما و حرارت می باشد. عدم وجود این قطعه میتواند خسارات و هزینه های سنگین و هنگفتی را برای سیستم حرارت مرکزی با خود به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که وجود ترموستات پمپ شوفاژ در سیستم های حرارتی، با رسیدن دمای سیال به بازه مشخص شده و حس این دما، فرمان خاموش شدن پمپ را صادر می کند. همچنین در مواقعی که دما و حرارت آب از میزان تعیین شده کمتر شود، ترموستات موتورخانه با صدور فرمان روشن شدن، شروع به کار پمپ شوفاژ را عملیاتی می سازد.

بنابراین، ترموستات پمپ شوفاژ یا آکوستات جداری با کاهش دما و میزان حرارت، صدور فرمان آغاز به کار و فعال شدن پمپ گردش آبگرم را اعلام می نماید. پس از فعال شدن پمپ و افزایش دما و رسیدن حرارت به بازه مشخص شده، ترموستات یا آکوستات جداری فرمان خاموش شدن و غیر فعال شدن پمپ را صادر می کند. شایان ذکر است که ترموستات جداری ضمن نصب شدن بر روی دیواره بویلر یا لوله، اندازه گیری و ارزیابی میزان درجه حرارت را به وسیله جداره لوله انجام می دهد. گفتنی است که یکی از ادوات و ارکان و ابزارهای کنترلی دما، به دستگاه ترموستات اختصاص پیدا می کند. به طور کلی، ترموستات پمپ شوفاژ به عنوان یکی از تجهیزات کنترلی مؤثر، کنترل دما در یک بازه مشخص و نگهداری از دمای آب مصرفی را در سیستم های حرارت مرکزی اعم از شوفاژخانه و موتورخانه عهده دار می باشد.

ترموستات پمپ شوفاژ

نگاهی به ترموستات پمپ شوفاژ امیت

در حاضر شرکت های متنوعی در عرصه تولید ترموستات پمپ شوفاژ مشغول به فعالیت می باشند. در این میان، برند امیت ایتالیا از جمله برندهای معتبر و شناخته شده در این زمینه به شمار می رود. ترموستات های تولیدی کمپانی امیت علاوه بر بازده و کارایی بسیار بالا، از متریال و مواد اولیه باکیفیت و بادوام ساخته می شوند. همانند ترموستات های مستغرق، ترموستات امیت از برق 220 ولت به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. عملکرد این مدل از ترموستات های جداری به صورت ارسال فرمان قطع و وصلی می باشد.

شایان ذکر است که ترموستات پمپ شوفاژ امیت پس از نصب بر روی جداره لوله ها، دمای آب برگشتی را ارزیابی و اندازه گیری می کند. بر این اساس، در صورتی که دمای آب از مقدار درجه تعیین شده فراتر رود، ترموستات فرمان غیر فعال شدن را به پمپ سیرکولاتور صادر می کند. امکان نصب بر روی جداره لوله، کاهش چشمگیر مصرف انرژی، کنترل و مدیریت گرمایش و تنظیم مناسب دما و حرارت، برخورداری از درجه حفاظت IP20 و بدنه مقاوم در برابر گرما و شرایط محیطی، از مهمترین شاخصه های ترموستات امیت به شمار می آید. همچنین محدوده اندازه گیری این مدل ترموستات بین 20 الی 90 درجه سانتیگراد در نوسان می باشد. ناگفته نماند که اندازه گیری و ارزیابی دقیق حرارت، مدیریت و تنظیم دما از طریق سنسورهای الکتریکی تعبیه شده در ساختار ترموستات پمپ شوفاژ صورت می گیرد.

ترموستات پمپ شوفاژ

عوامل مؤثر در انتخاب ترموستات پمپ شوفاژ

به منظور استفاده از نهایت کارایی و راندمان ترموستات پمپ شوفاژ مد نظر قرار دادن مؤلفه ها و پارامترهایی در این زمینه از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بدون تردید، یکی از مهمترین این عوامل به سازنده و تولیدکننده ترموستات پمپ مربوط می شود. انتخاب پمپ از میان برندهای معتبر و شناخته شده میتواند تضمین کننده کارایی و دوام و کیفیت بالای محصول در طی گذشت زمان باشد. توجه به کیفیت و سطح ساخت ترموستات های پمپ شوفاژ از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در این رابطه محسوب می شود.

سطح کیفی قطعات و ادوات استفاده شده در ساختار ترموستات پمپ شوفاژ در افزایش راندمان و بازده محصول تاثیر بسزایی از خود برجای می گذارد. از آنجایی که مهمترین وظیفه ترموستات کنترل و مدیریت عملکرد پمپ شوفاژ می باشد، کیفیت و دوام این محصول در اندازه گیری و کنترل بهینه درجه حرارت بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. از دیگر مؤلفه های تاثیرگذار و مؤثر در انتخاب و خرید ترموستات پمپ شوفاژ میتوان به جنس متریال مورد استفاده، مدل، کیفیت و مرغوبیت و برند محصول اشاره نمود.