ترموستات دیگ شوفاژ به عنوان یکی از اجزای مهم تاسیسات گرمایشی، در کارایی و راندمان سیستم تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد. به طور کلی، تنظیم و نگهداری دما در یک محدوده و حوزه خاص، از مهمترین وظایف ترموستات های تعبیه شده در ساختار یک سیستم گرمایشی به شمار می رود. به عبارت دیگر، ترموستات موتورخانه به عنوان نمونه ای از تجهیزات کنترلی دما، قابلیت مدیریت و کنترل دمای سیستم در بازه معین شده، به انضمام اندازه گیری دما را به بهترین نحو امکان پذیر می سازد. مدیریت میزان دمای سیستم های گرمایش از طریق ترموستات دیگ به وسیله کنترل میزان عبور مایع، وصل و قطع کردن مدار صورت می گیرد. شایان ذکر است که بسیاری از سیستم های گرمایش و تجهیزات آشپزخانه از قبیل آبگرمکن، شوفاژخانه، موتورخانه و لوازمی مانند یخچال و گاز، به ترموستات مختص به خود مجهز شده اند.

ترموستات دیگ شوفاژ علاوه بر تنظیم درجه حرارت سیالات، کنترل و مدیریت دمای مایعات دیگ را عهده دار می باشد. بر این اساس، در صورت کاهش یا افزایش دمای دیگ نسبت به محدوده تعیین شده، ترموستات دیگ فرمان فعال شدن یا غیر فعال شدن مشعل را صادر می نماید. بنابراین، ترموستات دیگ شوفاژ با صدور فرمان خاموش یا روشن شدن مشعل، عملکرد سیستم را مدیریت و کنترل می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در مواقع رسیدن دمای سیستم به محدوده مشخص شده، ترموستات موتورخانه با قطع و متوقف کردن مدار برقی دستگاه، نسبت به نگهداری و تنظیم دمای معین شده اقدام می نماید. چنانچه دمای سیال از میزان تنظیم شده پایین تر باشد، ترموستات دیگ شوفاژ با فعال کردن مدار، فرمان روشن شدن و شروع به کار سیستم را صادر می کند.

ترموستات دیگ شوفاژ

مشخصات فنی ترموستات دیگ شوفاژ

بدون تردید، کنترل و مدیریت عملکرد مشعل، یکی از بارزترین مشخصات ترموستات دیگ شوفاژ محسوب می شود. این تجهیز و قطعه کاربردی تعبیه شده در ساختار سیستم های گرمایشی در صرفه جویی و کاهش اتلاف انرژی به صورت مستقیم و بدون واسطه مؤثر و تاثیرگذار می باشد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ترموستات در بویلرها و دیگ های بخار و موتورخانه، به منظور کنترل و مدیریت و تنظیم دما، مورد استفاده واقع می شود. به طور معمول ترموستات با صدور فرمان به مشعل موجود در ساختار دیگ شوفاژ، اقدامات لازم جهت تنظیم دمای آب را انجام می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ترموستات استفاده شده در موتورخانه ها، تاسیسات حرارت مرکزی و شوفاژخانه ها، با عنوان آکوستات یا ترموستات مستغرق شناخته می شوند.

ترموستات مستغرق با هدف تنظیم و مدیریت درجه حرارت و دمای سیالات و آب طراحی و تولید می شود. ترموستات های مستغرق با مدیریت دمای آب، در صورت کاهش یا افزایش دما از میزان تعیین شده، فرمان خاموشی یا روشن شدن مشعل را صادر می کنند. ناگفته نماند که ترموستات های مستغرق از جمله تجهیزات کنترلی پرکاربرد و پر مصرف در میان مصرف کنندگان به شمار می آیند.

ترموستات دیگ شوفاژ متناسب با مدل بر روی منبع یا جداره لوله قرار گرفته و در زمینه کنترل درجه سیال انجام وظیفه می کند. سنسور طراحی شده برای ترموستات های مستغرق از نوع بالب یا فانوسه یا غلافی بوده که با نصب شدن بر روی دیگ شوفاژ، آبگرمکن های صنعتی و بویلرهای چدنی و فولادی، عملکرد مشعل را مدیریت و کنترل می کند. برخورداری ترموستات دیگ شوفاژ از سنسورهای حساس، در نگه داشتن دما در حد مطلوب و واکنش نشان دادن به تفاوت دما، کمک شایانی می نماید. در یک نگاه کلی، کاهش مصرف انرژی و کنترل دما و حرارت آب، از مهمترین مشخصات ترموستات دیگ شوفاژ تلقی می گردد.

ترموستات دیگ شوفاژ

بررسی اجمالی ترموستات امیت

یکی از برندهای معتبر و شناخته شده در زمینه تولید ترموستات دیگ شوفاژ ، به برند ایتالیایی IMIT اختصاص پیدا می کند. برند امیت به علت کارایی و کیفیت بالا، یکی از بهترین گزینه ها برای تجهیز موتورخانه ها و سیستم های حرارت مرکزی به شمار می رود. لازم به ذکر است که ترموستات امیت در مدل های متنوع تولید و برای تنظیم و مدیریت دمای سیالات، در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. کسب گواهینامه استانداردهای بین المللی مانند گواهینامه UNI EN ISO 9001 از نقاط قوت برند امیت محسوب می شود.

ترموستات دیگ شوفاژ امیت از بدنه مقاوم و بادوام برخوردار می باشد. در ساختار این محصول از متریال پلاستیک مرغوب و باکیفیت استفاده شده است. نوع عملکرد و کارکرد ترموستات های امیت به صورت ON/OFF یا قطع و وصل کردن مدار می باشد. این تجهیز کاربردی به منظور انجام عملکرد، از منبع تغذیه برق 220 ولت استفاده می کند. همچنین محدوده اندازه گیری دمای ترموستات های امیت میان 0 تا 90 درجه سانتیگراد متغیر است. برخورداری از درجه حفاظت IP40 و قابلیت صدور فرمان برای تنظیم دمای آب دیگ و مصرف بهینه انرژی، از دیگر ویژگی های قابل توجه ترموستات دیگ شوفاژ امیت محسوب می شود. ناگفته نماند که برای تنظیم درجه حرارت و دمای آب دیگ ها و بویلرهای آبگرم، انتخاب ترموستات دیگ شوفاژ امیت از بهترین گزینه ها قلمداد می گردد.

ترموستات دیگ شوفاژ

نکات مهم در خرید ترموستات دیگ شوفاژ

به طور کلی، خرید ترموستات دیگ شوفاژ به عنوان یکی از وسایل و تجهیزات کنترلی، در کاهش مصرف انرژی و به تبع آن کاهش هزینه های مصرفی، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می کند. از طرف دیگر، تنظیم دما و حرارت مناسب، برای جلوگیری از اتلاف انرژی، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. نوع و مدل ترموستات دیگ شوفاژ در این زمینه از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که ترموستات های مستغرق در کنترل و روشن و خاموش شدن مشعل شوفاژ نقش دارند. این در حالی است که ترموستات های جداری خاموش و روشن کردن پمپ شوفاژ را انجام می دهند. علاوه بر این، آکوستات مستغرق با نصب شدن بر روی دیگ بخار، به کنترل و مدیریت دمای سیال اقدام می کند. در سوی مقابل، ترموستات جداری بر روی جداره سیستم نصب شده و فرمان های لازم را به پمپ صادر می کند.

سایز و ابعاد، مدل، جنس، کارایی، برند سازنده و سطح کیفی ساخت، از فاکتورهای مهم و حائز اهمیت در خرید ترموستات دیگ شوفاژ به شمار می رود.