Call Now

دیگ بخار

دیگ بخار
13 سپتامبر 2021

دیگ بخار

این دیگ ها مخزنی استوانه ای شکل است که در آن بخارآب با فشار بیش از فشار هوای خارج تولید می شود و به علت کاربردی که در صنعت دارد از اهمیت خاصی برخوردار است به همین منظور ما در این مقاله به بررسی دیگ بخار می پردازیم.

دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار مخزنی است که وظیفه آن تولید بخار از آب می باشد . کار اصلی این دیگ ها تبدیل آب به بخار است که این عملیات به واسطه نیروی گرمایشی انجام می گیرد. جنس این دیگ ها از فولاد یا از چدن است که دیگ های فولادی برای تولید بخار پرفشار و دیگ های چدنی برای تولید بخار کم استفاده می شود.

امروزه دیگ بخار در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد بسیاری دارد و باید این دستگاه ها طبق استاندارد سه پاس باشند و دارای کیفیت و ایمنی بالایی باشند به همین منظور شما می توانید با شرکت هوایش ارتباط و از قیمت ها و نحوه فروش این محصولات و مشعل فشار قوی اطلاع حاصل کنید.

طرز کار دیگ های بخار

دیگ ها به این صورت کار می کند که آب در مخزن دیگ ذخیره می شود و توسط گاز طبیعی ، گازوئیل و یا ذغال سنگ گرم می شود و وقتی آب به بخار تبدیل شد در یک مخزن خالی جمع می شود و بخار به طور مستمر در ارتفاع بالا و بالاتر جمع می شود و زمانی که به سطح مورد نظر رسید این بخار از طریق یک دریچه آزاد می شود و بدین وسیله از طریق لوله ها به اطراف حرکت می کند.

مزایای استفاده از این دیگ ها

این دیگ ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند و مورد تایید سازمان بهداشت می باشند و دارای سیستم چرخاننده آب هستند . این دیگ ها برای افزایش راندمان کاری کارخانجات و صنایع نقش زیادی دارند و از مزایای دیگر این دیگ ها هوای مطبوع و دلپذیری را در محیط برقرار می کنند و دارای قابلیت سفارشی سازی هستند .

این دیگ ها در صنایع نیروگاهی ، پالایشگاهی ، پتروشیمی ، صنایع غذایی ، صنایع بلوک زنی ، مرغداری ها و دامداری ها ، گلخانه ها ، کارواش ، رستوران ها ، هتل ها ، اماکن عمومی و فروشگاه های بزرگ کاربرد دارند.

انواع دیگ بخار

دیگ ایستاده

از متعارف ترین نوع دیگ های می باشد که در صنایع مختلف از آن استفاده می کنند . این نوع دیگ ها جهت تولید بخار با ظرفیت و فشار پایین مناسب هستند و پوشش بدنه آنها از ورق استیل است و ظرفیت آنها ۸۰ کیلوگرم تا ۲۰۰ کیلوگرم است.

دیگ افقی

این دیگ ها دارای ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم هستند و از پرکاربردترین دیگ در صنایع می باشند . این دیگ ها از آلیاژ آهنی مانند فولاد ساخته می شوند و دارای راندمان بالا ، حجم کم و استحکام و مقاومت در برابر حرارت ، سهولت در تعمیر و نگهداری از ویژگی های این دیگ ها می باشد.

در حالت کلی یکی از مهم ترین دسته بندی های این دیگ ها بر اساس نحوه حرکت سیال می باشد و زمانی که آب از درون لوله ها عبور کرده و سطح بیرونی لوله آتشخوار توسط مشعل گرم شود دیگ از نوع واترتیوب است و در حالتی که آب درون محفظه جمع شده و گازهای داغ حاصل از مشعل درون لوله عبور کنند به این دیگ ها دیگ فایرتیوب می گویند.

دیگ واترتیوب

اساس کار این دیگ ها بر حرکت آب درون لوله است که در این روش مشعل سطح خارجی لوله را با گازهای حاصل از احتراق گرم می کند و با انتقال حرارت به درون لوله آب درون لوله ها به بخار تبدیل می شود بخار حاصل در بالای دیگ ذخیره می شود و آماده استفاده است در این سیستم گردش آب با سرعت بالاتر و فشار بخار بیشتر می باشد.

دیگ فایرتیوب

در این دیگ ها ابتدا گازهای احتراق حاصل از مشعل از کوره عبور کرده و بعد وارد لوله های آتش خوار می شوند این مسیر تا خروج گازها از دودکش ادامه دارد . گازهای درون لوله و کوره توسط سطح داخلی گرما را به آب منتقل نموده و باعث تبخیر آب می شوند که این حالت بر اساس تعداد مسیرهای عبوری گاز داغ دسته بندی می کنند که معروفترین آن دیگ فایر تیوب سه پاس است که بخار حاصل در این دیگ ها باعث ایجاد فشار در سیستم می شود.

راهنمای خرید دیگ

برای انتخاب این دیگ ها باید محاسبه و اندازه مناسب دیگ را انجام دهید و اندازه و ابعاد به فوت مربع تعیین می شود و میزان حجم بخار و کیفیت بخار و ظرفیت دیگ را باید در نظر بگیرید . نکته بعدی ارائه خدمات پس از فروش و تجهیزات جانبی می باشد که بسیار کاربردی است به همین منظور شما می توانید با مراجعه به سایت شرکت هوایش نحوه خرید و سفارش این محصول و مشعل فشار قوی را مشاهده نمایید.