Call Now

رله مشعل گازی

رله مشعل گازی
10 ژانویه 2021

رله مشعل گازی

در ساختار سیستم حرارت مرکزی، قطعات و متعلقات متعددی به چشم می خورد. رله مشعل گازی یکی از قطعات مهم و حائز اهمیت موجود در ساختار سیستم گرمایشی به شمار می رود. وظیفه اصلی این رلهمدیریت و کنترل کارکرد مشعل گازی می باشد. به عبارت دیگر، این قطعه متناسب با طراحی صورت گرفته و با رعایت ضریب ایمنی و اطمینان، فرآیند روشن کردن مشعل گازی را انجام می دهد. همچنین رله مشعل گازی در صورت ایجاد مشکل و نقص در کارکرد مشعل، به منظور جلوگیری از بروز حادثه های احتمالی، به خاموش کردن شعله اقدام می نماید. بنابراین، کنترل ایمنی و ضریب اطمینان کارکرد در مشعل به وسیله این قطعه به بهترین شکل صورت می گیرد. لازم به ذکر است که خاموش شدن و شروع به کار شعله، قطع کردن کارکرد ترانس جرقه، فرمان شروع به کار ترانس جرقه زن و فرمان شروع به موتور دستگاه، از وظایف مهم و حائز اهمیت رله مشعل گازی محسوب می شود.

گفتنی است که این بخش مهم ساختمان سیستم های حرارت مرکزی، در مصارف خانگی برای موتورخانه ها و در صنایع گوناگون بسیار کاربرد دارد. همچنین این قطعه متناسب با نوع سوخت و مدل مشعل در انواع مختلفی تولید و به مصرف کنندگان عرضه می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هنگام نشتی گاز، در صورت عدم قطع جریان میتواند حوادث خطرناک و انفجار بروز پیدا کند. به منظور جلوگیری از این اتفاقات جدی و مخاطره آمیز و برای غیر فعال کردن جریان گاز مشعل در مواقع نشتی، از رله مشعل گازی استفاده به عمل می آورند. این قطعه با عملکرد مناسب و قطع کردن سریع جریان گاز از بروز اتفاقات احتمالی و حوادث تلخ و ناگوار جلوگیری به عمل می آورد.

نگاهی به ساختار رله مشعل گازی

رله مشعل گازی از کنار هم چیده شدن اجزا و قطعات مختلفی شکل می گیرد. بر این اساس، آهنربای الکتریکی، فنر، الکترو موتور، بادامک ها، چرخ دنده، برد چاپی و اجزای الکترونیکی، از جمله اجزای مهم ساختمان یک رلهمحسوب می شوند. آهن ربای الکتریکی موجود در این قطعه از یک هسته فلزی تشکیل شده که سیمی در اطراف آن پوشش داده شده است. اتصال دو پایه آهن ربا به جریان برق ضمن جذب آهن های پیرامون، شروع به کار آهن ربا را رقم می زند. تغییر حالت و وضعیت بادامک ها از طریق چرخش الکترو موتور صورت می گیرد. در ادامه این فرآیند و اعمال تغییرات در تیغه های مسی، رله مشعل گازی در زمان های مختلف فرمان های لازم را صادر می نماید.

کنترل کننده های مشعل متناسب با نوع سوخت و نحوه کارایی، در مدل های مختلفی از قبیل کنترل کننده مشعل گازی، مشعل گازوئیلی، دوگانه سوز و اتمسفریک موجود می باشند. رله مشعل گازی وظیفه غیر فعال کردن و خاموش کردن بویلر یا مشعل را در مواقع عدم کارکرد صحیح بر عهده دارد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که در مواقع خاموش شدن شعله بویلر یا مشعل، سیگنالی به وسیله فتوسل به کنترل کننده مشعل گازی ارسال می گردد. پس از ارسال این سیگنال شعله مشعل در بازه زمانی 15 الی 20 ثانیه خاموش می گردد. فتوسل نوعی چشم نوری بوده که حساسیت بالایی به نور دارد. تابش نور کم سبب افزایش مقاومت فتوسل شده و افزایش تابش نور کاهش مقاومت فتوسل را با خود به همراه دارد. به طور معمول فتوسل ها در ساختار مشعل ها مورد استفاده قرار می گیرند. ناگفته نماند که مراقبت از شعله، افزایش ضریب ایمنی و اطمینان و جلوگیری از کارکرد نقص دار مشعل، از مهمترین کارکردهای رله مشعل گازی به حساب می آید.

تولیدکننده های معتبر رله مشعل گازی

در حال حاضر تولیدکننده ها و برندهای مختلفی در تولید رله مشعل گازی در سطح کشور فعالیت می کنند. در ادامه به بررسی چند برند مطرح و شناخته شده در این زمینه می پردازیم.

رله پارس : کنترل کننده مشعل گازی پارس از جمله اجزای باکیفیت و بادوام برای استفاده در ساختار سیستم حرارت مرکزی و بویلرها به شمار می رود. کنترل کننده های برند پارس در مدل های متنوع و مختلف تولید و روانه بازار می شوند. یکی از تیپ های بسیار پرکاربرد و شناخته شده در زمینه کنترل کننده ها، رله مشعل گازی تیپ G790 می باشد. لازم به ذکر است که کنترل کننده های تیپ G790 به وسیله اغلب قریب به اتفاق تولیدکننده ها به مرحله تولید می رسند. رله پارسیک وسیله مطمئن و دارای ضریب ایمنی بالا برای کنترل مشعل های گازی و دوگانه سوز به شمار می رود.

رله شکوه : یکی دیگر از مدل های پرفروش کنترل کننده های مشعل به تیپ TMG740 اختصاص پیدا می کند. این تیپ کنترل کننده به وسیله برند رله شکوه تولید و عرضه می گردد.جهت خرید مشعل گازی به سایت شوفاژکار مراجعه کنید. این مدل کنترل کننده ها در مقایسه با نمونه های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. کنترل کننده های برند شکوه علاوه بر ایمنی و امنیت بالا، از ساختار پلی کربنات نشکن و نسوز بهره می برند.

رله دقیق مشعل: رله دقیق مشعل از دیگر کنترل های کننده باکیفیت و بادوام در کشور ما به حساب می آید. به عنوان نمونه کنترل کننده دقیق مشعل مدل 790 از متریال پلی کربنات نشکن و مرغوب ساخته و پرداخته شده است. همچنین قابلیت تحمل دمای بالا و کیفیت ساخت بالا، از دیگر مشخصات رله مشعل گازی برند دقیق مشعل به شمار می رود.

مزیت های مهم رله مشعل گازی

رله مشعل گازی به عنوان یکی از بخش های اصلی و حائز اهمیت سیستم حرارت مرکزی و موتورخانه ها محسوب می شود. این قطعه در کنترل و مدیریت کارکرد و عملکرد بهینه و صحیح مشعل تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد. در مواقعی که کارکرد مشعل گازی با نقص و مشکلاتی همراه است، رله مشعل گازی با غیر فعال کردن عملکرد دستگاه، مانع از بروز حوادث و اتفاقات جدی و خطرناک می شود.

شایان ذکر است که کنترل، مدیریت و مراقبت از مشعل، یکی از مهمترین وظایف رله مشعل گازی تلقی می گردد. همچنین این قطعه در انجام درست بسیاری از کارکردهای مشعل نقش بارز و برجسته ای ایفا می نماید. برخورداری از کیفیت ساخت مناسب، ضریب ایمنی و اطمینان بالا، کارایی مطلوب و کارکرد و عملکردی پایدار، برخی از مزیت های مهم رله مشعل گازی به شمار می رود.